Sárga lámpa a társadalombiztosítási jogviszony ellenőrzésében

dr. Radics Zsuzsanna Dátum Legutoljára frissítve: 2016.09.01

Olvasási idő: 3 perc


Ez a tartalom 3025 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.
Ezt a cikket frissítettük a legújabb információkkal! Olvassa el itt!

A társadalombiztosítás meglétét jelző négy jelzés 2016. július 15-től további "lámpával", a sárgával bővült. A sárga lámpa azoknál a személyeknél jelenik meg, akik egészségügyi szolgáltatásra azáltal lettek jogosultak, hogy arra vonatkozó megállapodást kötöttek.

Az egészségügyi szolgáltatásra szóló megállapodást azok a személyek köthetik meg, akik a Tbj. szerint nem biztosítottak és egészségügyi szolgáltatásra egyéb jogcímen sem jogosultak.  A hatályos szabály alapján a megállapodás első 6 hónapjában az érintett személy csak sürgősségi ellátásokra jogosult, kivéve, ha a megállapodás megkötésével egyidejűleg az előírt járulék befizetése 6 hónapra megtörténik. 2016. augusztus 1-jétől a fenti 6 hónap 24 hónapra emelkedik, így a megállapodás alapján az első 24 hónapra csak sürgősségi ellátás jár. Ha a megállapodást kötő egy összegben befizeti a járulékot 24 hónapra – amely 111 000 forintot alapul véve egy felnőtt esetében 1 332 000 forint – akkor jogosult lesz a megállapodás alapján egészségügyi szolgáltatásra a megállapodás megkötését követő hónap első napjától.
 
A lámpa bevezetését az indokolta, hogy a megállapodás alapján egészségügyi szolgáltatásra jogosultak a fenti várakozási idő letelte után sem jogosultak a teljeskörű egészségügyi szolgáltatásra. 
 
Azaz a megállapodást kötő személy nem kapja meg a következő egészségügyi ellátásokat:
1. Nem jogosult külföldön történő gyógykezelésre – beleértve a határon átnyúló egészségügyi ellátást is –.
2. Nem jogosult a 18 éves életkorig (ezt követően a középiskola, szakképző iskola nappali tagozatán folytatott tanulmányok ideje alatt, valamint a várandósság megállapításától a szülést követő 90 napig) és 62 éves életkor felett a teljes körű fogászati alap- és szakellátásra, amely nem tartalmazza a technikai költségeket.
3. Nem jogosult 18 éves kor felett fogsebészeti ellátásra, fogkő-eltávolításra és az ínyelváltozások kezelésére, valamint életkortól függetlenül az alapbetegséggel kapcsolatos fog- és szájbetegségek kezelésére, szakorvosi beutaló alapján fogászati góckeresésre, és a külön jogszabály szerinti fogmegtartó kezelésre.
4. Nem jogosult transzplantációs várólistára való felvételre.
 
Az OEP tájékoztatása alapján a fenti várakozási idő (azaz 6 illetve 24 hónapos sürgősségi ellátás) alatt a jogviszony-ellenőrzés során barna lámpa jelenik meg, de amennyiben az érintett személynek van érvényes megállapodása, úgy a sürgősség körébe tartozó ellátásokat az érvényes TAJ-jal rendelkező biztosítottakhoz hasonlóan kell jelenteni (1-es térítési kategória, 1-es azonosító típus). A fenti idő leteltét követően megjelenő sárga lámpa jelzése mellett megjelenik azon ellátások köre is, amelyekre az érintett személyi kör nem jogosult. 
 

Az egészségügyi szolgáltatási járulék új összegével kapcsolatban fontos változások léptek életbe 2024. január 1-jétől, melyek érintik az állampolgárokat és az egészségügyi ellátás finanszírozását. Ennek értelmében a fizetendő havi járulék összege 2024-től havi 11 300 Ft-ra emelkedett, míg napi szinten ez 380 Ft-ot jelent. Az új szabályozás részleteit a Társadalombiztosítási törvény 25. § (3) bekezdése tartalmazza. Az érintetteknek érdemes figyelemmel kísérnie ezeket a változásokat, ha el akarják kerülni a keserű tapasztalatokat, mivel az egészségügyi rendszer finanszírozása kulcsfontosságú a minőségi ellátás fenntartásához. Ha szeretne részletesen tájékozódni az egészségügyi szolgáltatási járulék változásairól és más fontos adózási információkról, ne hagyja ki a Menedzser Praxis ingyenes Adó és Tb Különszámát! Kattintson most a következő linkre, hogy ingyenesen hozzáférjen a legfrissebb szakmai információkhoz: Menedzser Praxis Adó és Tb Különszám.