Ezek érdekelnek

Átalányadózó, alanyi adómentes egyéni vállalkozó vásárolhat és lízingelhet-e személygépkocsit? Ha igen, milyen költséget tud elszámolni?
Egy 2025-től gyeden lévő másodállásos átalanyadózó egyéni vállalkozó dolgozhat-e az egyéni vállalkozásában úgy, hogy a főállásban nem megy vissza dolgozni? Ha igen, akkor marad ugyanúgy az egyéni vállalkozásban másodállású és ugyanazokkal a szabályokkal kell adóznia az itt szerzett bevételei után, mint egy másodállású átalányadózó egyéni vállalkozónak?
A cég alapítója és ügyvezetője egy személyben van meghatározva, de egyéni vállalkozása is van, melyben átalányadózás volt a főállásra vonatkozóan és itt volt megfizetve a járulék. A kft. nem működik majdnem két éve, nincs bevétele és költsége sincs. Ebben esetben az egyéni vállalkozása lehet-e főállású Kata adózású, illetve a kft.-ben járulékfizetési kötelezettsége keletkezik-e az esetleges minimálbér után?
A kkv-k 2025-ben kiemelt figyelmet kapnak az adózási szabályok között. Az energiahatékonysági beruházások, a K+F tevékenységek és a társasági adókedvezmények mind olyan eszközök, amelyek támogatják a vállalkozások fejlődését.
Közeledve a jövő év januárjához egyre több konkrét kérdés is felmerül az Ügyfélkapu+ és a DÁP ténylegesen alkalmazásával kapcsolatban. A kérdőjelekkel érintett csoportok között alighanem a könyvelők állnak első helyen…
A kisvállalati adó alanya mentesül a társasági adó és a szociális hozzájárulási adó bevallása és megfizetése alól. Ettől eltekintve az ide tartozó vállalkozások társadalombiztosítással összefüggő kötelezettségei megegyeznek a nem KIVA-alanyok társadalombiztosítási kötelezettségeivel. Emellett a biztosítási és járulékfizetési kötelezettség a KIVA-alap meghatározása tekintetében is komoly jelentőséggel bír.
Bár a jogi szabályozás lassan másfél-két éve folyamatosan épül fel a digitális azonosítás modellváltásához, azonban, valljuk be, komoly fejtörő a jelenleg publikált információk tengeréből kihalászni, hogy a változás, váltás, mit is jelent a felhasználók számára jövő január 16-ától. Lesz-e moratórium az új törvény bevezetésénél? Miben más, vagy egyáltalán más az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgárság azonosító az eddigi rendszerhez képest?
Az egyszeres könyvvezetésről jóval kevesebbet lehet olvasni, mint a kettős könyvvitel témájában. Pedig az egyéni vállalkozók nem kettős, hanem csak egyszeres könyvvezetésre kötelezettek. Kivéve az új katás és átalányadós egyéni vállalkozókat. De mit is jelent röviden összefoglalva az egyszeres könyvelés, ami teljesen más gondolkodást igényel, mint a kettős könyvelés?
Az új adócsomag elfogadása után már a parlament előtt van a a 2025. évi költségvetést megalapozó törvény is, így képet kaphatunk a jövő évi adóváltozásokról, köztük a kisadókat érintő módosításokról is.
Számos könyvelő van, aki ügyfelének könyvel, bérszámfejt, vagy teljeskörűen könyvel és bérszámfejt, és sokaknak vannak egyéni vállalkozói is. Az ilyen formában érintettek hogyan tudják ügyfeleiket felkészíteni az Ügyfélkapu jövő évi megszűnésére és az azzal összefüggő változásokra?