Főoldal Nyíl Cikkek Nyíl Átalányadó
2024. január 1-jével módosult a helyi iparűzési adó alanyának a fogalma. A módosított helyi iparűzési adóalanyiság fogalmában az a jogalkotói szándék ölt testet, hogy az adóéven belüli szünetelés csak akkor eredményezze az adóalanyiság megszűnését, ha az kellően hosszú időtartamon keresztül, egybefüggően tart.
Ha főállású AAM átalányadózó egyéni vállalkozás 2025. április 1-től szünetel ám szeretné május 1-től áttérni a KATA-ra akkor az hogyan tehető meg? Illetve: ha 2024-ben indítottak főállású AAM átalányadózó egyéni vállalkozást, akkor az átalányadózást hogyan kell jelölni az SZJA-bevallásban, illetve a HIPA bevallást hogyan kell kitölteni (2024, 2025)?
Egyszemélyes kft. tagja járulékait a kft-ben fizeti meg, mellette egyéni vállalkozásában átalányadózást választott. Az osztalék szochójához tett nyilatkozatba beleszámítható az egyéni vállalkozásának teljes jövedelme, vagy csak a jövedelemadó mentes keret feletti rész, mely után megfizeti a szochót?
Lehet-e Magyarországon átalányadózó egyéni vállalkozó egy Szlovákiában főállású munkaviszonnyal rendelkező magyar munkavállaló? Hol adózik a vállalkozói jövedelme után? Az érintett munkaviszonya 183 napnál hosszabb, székhelye Magyarországon van.
Egy 36 órát meghaladó munkaviszony mellett átalányadózó egyéni vállalkozó webáruházat üzemeltet. Erre a tevékenységére alkalmazhat 90% költséghányadot, ha más tevékenységből bevétele nincs?
Főállású átalányadózó egyéni vállalkozónak van lehetősége 63 évesen „előnyugdíjba menni”, vagyis: korhatár előtti ellátást igényelni? Az eljárás megindítása alatt, majd azt követően végezhet vállalkozói tevékenységet?
Az átalányadózás szabályai 2025-ben is egyértelmű keretek között működnek, de a helyes alkalmazáshoz naprakész tudás szükséges. A bevételi határok túllépése esetén a vállalkozónak a következő évtől a tételes költségelszámolásra kell áttérnie, a főállású és mellékállású vállalkozók járulékfizetési kötelezettsége pedig eltérően alakul, ami befolyásolja az adóterheket.
Lehet-e érvényesíteni megváltozott munkaképességű személy utáni szocho kedvezményt főállású átalányadózásban?
Adott egy rokkantsági ellátásban részesülő személy, aki egyéni vállalkozást szeretne indítani, átalányadózóként. Egészségi állapota a jelenlegi minősítés alapján 84%-os mértékű. A jövedelemszerzésben vonatkozik-e rá bármilyen korlát, ami a rokkantsági ellátás alól kizárná?
Egy 2025-től gyeden lévő másodállásos átalanyadózó egyéni vállalkozó dolgozhat-e az egyéni vállalkozásában úgy, hogy a főállásban nem megy vissza dolgozni? Ha igen, akkor marad ugyanúgy az egyéni vállalkozásban másodállású és ugyanazokkal a szabályokkal kell adóznia az itt szerzett bevételei után, mint egy másodállású átalányadózó egyéni vállalkozónak?