Szünetelésből visszatérők 2024-es HIPA bevallása
Olvasási idő: 4 perc
2024. január 1-jével módosult a helyi iparűzési adó alanyának a fogalma. A módosított helyi iparűzési adóalanyiság fogalmában az a jogalkotói szándék ölt testet, hogy az adóéven belüli szünetelés csak akkor eredményezze az adóalanyiság megszűnését, ha az kellően hosszú időtartamon keresztül, egybefüggően tart.
Mindezzel a jogalkotó azt a célt kívánta elérni, hogy ha az adóéven belüli szünetelés rövid ideig tart, vagy szezonális tevékenység végzés esetén többször is megtörténik, akkor az ne eredményezze az adóalanyiság, és ennél fogva az adókötelezettség megszűntét, ne kelljen adott esetben éven belül többször bevallást benyújtani.
Azon egyéni vállalkozók, akik 2024. január 1-jén még szünetelésben voltak, majd pedig év közben tértek vissza, 2025. május 31-ig a 24HIPAK bevallásban fogják utólagosan választani az új sávos módszert, ha szeretnék.
Ezzel a lendülettel pedig ugyanabban a bevallásban azonnal a következő adóévre is nyilatkozhatnak, és így következő év május 31-ig 2x50e/120e/170e Ft-ot fizetnek (2%-os településeken).
Természetesen, ha a szünetelésből visszatérő egyéni vállalkozó nem szeretné az új sávos módszert választani, akkor visszatérése után minden aktív időszakra beküld majd egy iparűzési adóbevallást, amiben elszámol a tényleges adójával, és az előlegeket is azon vallja be.
Külön felhívnánk arra a figyelmet, hogy tört adóévre beküldött iparűzési adóbevallás esetén az előlegeket az adóalap teljes évre való felarányosításával kell kiszámítani.
Az új szabály okozta változás
2024. január 1-jétől úgy változott a jogszabály, hogy az egyéni vállalkozót az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelése időszakában is vállalkozónak kell tekinteni, feltéve, ha a szünetelés időszaka az adóéven belül egybefüggően nem éri el a 181 napot.
Ez azt jelenti, hogy a záró bevallást már nem kell készíteni a szünetelés kezdetétől számított 30 napon belül, hanem figyelnünk kell arra, hogy a szünetelés eléri-e a 181 napot, és ha igen, akkor is több verzió lehetséges. Be lehet adni a záróbevallást a 181 nap letelte után, bár ez önkormányzatfüggő sajnos. Viszont következő év május 31-ig biztosan be kell adni a záróbevallást a szünetelés után.
2024-ben volt egy olyan eset, hogy februártól szünetelt az egyéni vállalkozó, és nem akart vállalkozóként visszatérni 2024-ben, viszont előírásra került neki a szeptemberi előleg (nem az egyszerűsített sávos iparűzési adóban volt, hanem a főszabály szerint), ami elég magas volt, és beadásra került egy előlegmódosító nyomtatvány. Az adott önkormányzat viszont azt javasolta, hogy mivel úgyis letelt a 181 nap, inkább adjunk be záróbevallást, és azt felkönyvelik és akkor törlik a szeptemberi előleget.
Ha valaki csak rövideket szünetelt év közben, akkor sávos IPA esetén a teljes adóelőleget be kell fizetni május 31-ig, és nem írható jóvá belőle semmi se. Viszont az általános szabályok szerint bevallók év végén egy darab 'HIPAK bevallásban számolnak el a tényleges bevételükkel és anyagköltségeikkel.
Figyelni kell arra is, hogy a szünetelés nem adóéven átívelő, hanem egy adott adóéven belüli egybefüggő időtartamot kell figyelembe venni.
Azaz, ha valaki 2024-ben szünetelt, és nem érte el a 181 napot a szünetelés (ezért adóalanynak minősül 2024-ben), így viszont 2025-ben újraindul a 181 nap figyelése.