Szilágyi Anita

Szilágyi Anita

vállalkozási szakértő, könyvelő


Könyvelő, vezető adótanácsadó, közgazdász a Vállalkozás Okosan tanácsadói oldal alapítója, a Menedzser Praxis Szakkiadó és Gazdasági Tanácsadó Kft. vendégszakértője.

Adószakértőként rendszeresen és kiemelt terjedelemben publikál a Menedzser Praxis havi megjelenésű nyomtatott és online kiadványaiban, termékeiben. Főbb szakterülete a kisvállalkozások adózása, különös tekintettel a kata- és átalányadózás lehetőségeire, szabályaira. Publikációiban, előadásaiban a szakmaiság mellett a praktikum és érthetőség oldaláról is igyekszik megközelíteni a kisvállalkozói adózás kérdéseit és megoldásait.

 

A Kisvállalkozói Jogkövető online tudástár állandó szerzője, kata- és átalányadó szakértője. 

A kis- és középvállalkozások üzleti patrónusaként kiemelt figyelemmel kíséri a kisvállalkozások világának kezdő vállalkozók által leginkább figyelemmel kísért kérdéseit a vállalkozások indításával összefüggő feladatoktól a működő vállalkozások előtt álló kihívásokig. A témában nemcsak önálló cikkekkel, hanem leckesorozatokkal, különszámokkal is rendszeresen jelentkezik.


 

  • Cikkeket és magyarázatokat ír
  • Irat- és szabályzatmintákat készít

Válogatott cikkei

Az érintettek számára jól ismert, hogy 2023-ban bevezetésre került az egyszerűsített (tételes vagy sávos) iparűzési adó. A szabályokat és számokat részletezzük, különös teintettel a HIPA bevallás közelgő, júniusi határidejére. Nem árt azt sem összefoglalni: kiknek kell már május 31-ig iparűzési adóbevallást beadniuk.
2024. január 1-jével módosult a helyi iparűzési adó alanyának a fogalma. A módosított helyi iparűzési adóalanyiság fogalmában az a jogalkotói szándék ölt testet, hogy az adóéven belüli szünetelés csak akkor eredményezze az adóalanyiság megszűnését, ha az kellően hosszú időtartamon keresztül, egybefüggően tart.
Az eddigi Ügyfélkapu megszűnése miatti igazi nagy változások csak 2025. január 15-étől következnek, de az érintettek már most is regisztrálhatnak az Ügyfélkapu+-ra. A regisztrációnak van egy olyan lépése, melyen könnyen elfelejthetünk, de nagyon lényeges lehet a későbbiekben: a QR-kód elmentése és megőrzése.
Komoly változásokkal és még komolyabb feladatokkal fog járni az eddigi Ügyfélkapu megszűnése 2025. január 15-étől. Számtalan kérdés és tennivaló áll az érintettek előtt, most megpróbáljuk a legfontosabbat kiválasztani: Mi történik akkor, ha nem regisztrálok az Ügyfélkapu+-ra?
Jelentős változások történtek 2023-ban az iparűzési adóban. Ha már működő vállalkozó voltál 2022-ben, akkor a 2022-es iparűzési adóbevallásban kellett dönteni, hogyan szeretnél adózni 2023-ban az iparűzési adóban. 2023-ban induló vállalkozóként a 2023-as évre vonatkozó iparűzési adóban (23HIPAK) tudsz választani, hogyan szeretnél adózni 2023-ban és 2024-ben. Az alábbiakban áttekintjük a fontosabb változásokat.
A kata adózás törvényi szabályozásában bekövetkező változások után megszülető „új kata” az adózók többsége számára már nem bizonyult megfelelőnek. Az érintettek azóta minden bizonnyal kiválasztották a nekik leginkább megfelelő új adózási formát, de talán érdemes még egyszer áttekinteni a kata és a többi adózási lehetőség viszonyát , összehasonlító jelleggel is.
A kata adózás törvényi szabályozásában bekövetkező tavaly őszi változások után is vannak olyan tevékenységek, amelyekhez érdemes ezt az adózási formát választani. Az alábbiakban a „újkatázás” legfontosabb feladatait tekintjük át, vagyis: mennyit és hogyan kell adóznunk, ha továbbra is katázunk?
Ahogyan azt a legtöbben tudjuk, a kata adózás törvényi szabályozása 2022 szeptember 1-jétől jelentősen átalakult. A legfontosabb változás, hogy kizárólag olyan főállású egyéni vállalkozók választhatják, akik magánszemélytől szereznek bevételt. Az érintettek jelentős részének más adózást kellett azóta választania, vannak azonban akiknek továbbra is megéri „katázni”.
A kata adózás törvényi szabályozásának átalakulása után is maradtak olyan lehetőségek, amelyek között megéri ezt az adónemet választani. A mérlegelés fontos eleme, hogy tudjuk: mi számít bevételnek az új katában?
Mivel a „felező” lehetősége 2023-ban megszűnt, 2022-ben még utoljára megvan a lehetőség a kisvállalkozások számára, hogy éljenek a „felező” lehetőségével, ami azt jelenti, hogy maximum 1% a fizetendő iparűzési adó az arra jogosultak számára (kkv). Ahol nincs iparűzési adó, ott természetesen ezt sem kell fizetni. A változások azonban ezzel még nem értek véget.
A katásokra vonatkozó, jól ismert nyári változások szerint szeptembertől mindenkinek új adózási formát kellett választania, akinek céges vagy intézményi vevőköre van. Ha egy egyéni vállalkozó kiesik a tételes adó alól, akkor személyi jövedelemadó alá fog kerülni és legnagyobb eséllyel átalányadózó lesz. A nyári időszak „nagy izgalmi állapota” talán már elmúlt, de az őszre is marad bőven tennivaló és határidő. Mit kell észbe tartaniuk a régi és új katásoknak az ősz folyamán?
Azzal, hogy 2022. szeptember 1-jétől csak a főfoglalkozású egyéni vállalkozók választhatják a katát, a tételes adó köréből kieső egyéni vállalkozók nagy része a személyi jövedelemadó alá került és átalányadózó lett. Mindazonáltal a főállású átalányadózók lehetőségei is különböznek a havi bevétel összegétől függően.
Talán nem túlzás kijelenteni, hogy a nyári kata változásokat követően a fél ország számolt. A lehetőségek mérlegelésének terhe természetesen elsősorban a katából kieső, átalányadózásra áttérő régi katásokat érintette.
Az átalányadó kedvező szabályai és a katások áttérési lehetőségei miatt ismét előtérbe kerültek a kisadózókra vonatkozó szabályok. A kata törvényben a 2022-es évre vonatkozólag nem történt változás, vagyis továbbra is érvényben vannak a 2021. évi szigorítások és továbbra is változatlan figyelemmel ellenőrzik a színlelt munkaviszony lehetőségét. Mutatjuk a leggyakoribb ellenőri kérdéseket a jó válaszokkal együtt!
A világjárvány kis- és középvállalkozásokra gyakorolt jól ismert, megrendítő hatását kívánja részben orvosolni az „ingyenhitel” néven ismertté vált kamatmentes újraindítási gyorskölcsön. A hitelt 10 millió forint értékben, kamatmentesen lehet felvenni úgy, hogy csak 3 év múlva kell elkezdeni a törlesztést.
A világjárvány és a bezárások miatt a katások egy részének nem kell megfizetnie a március havi katát. A kata mentesítésre vonatkozó rendelet szerint a március hónapra szóló tételes kata adót – ami április 12-én esedékes – nem kell megfizetnie annak a katásnak, aki 2021. február hónapban a kata törvény alá tartozott és a jogszabályban meghatározott tevékenységet folytatja.

Legutóbbi előadásai

ÚJ KATA 2022

Átalányadó

Minden, ami nem átalányadó: a tételes költségelszámolás és a katás cégek lehetőségei

Sok szó esik az átalányadóról, mint a KATA szerinti adózás egyik legfontosabb alternatívájáról. De mi a helyzet az egyéb lehetőségekkel? Milyen szabályok szerint működik a tételes költségelszámolás? Mivel érdemes kalkulálniuk a katás cégeknek, akik a társasági adót vagy a KIVA szerinti adózást is választhatják? Kérdések, válaszok és alapvető tudnivalók Szilágyi Anitától, a vallalkozasokosan.hu egyik alapítójától.

Lejátszási idő: 25 perc

A felvétel dátuma: 2022.08.31.

Megnézem

ÚJ KATA 2022

Átalányadó

KATA után átalányadó: a lényeg azoknak, akiknek most kell dönteni

Milyen konkrét lehetőségek közül választhatnak szeptembertől KATA hatálya alól "kiesők"? Kinek és miért lehet jó az átalányadó, hogyan kalkuláljunk vele? Aki válaszol: Szilágyi Anita, a vallalkozasokosan.hu egyik alapítója.

Lejátszási idő: 42 perc

A felvétel dátuma: 2022.08.17.

Megnézem