Főoldal Nyíl Cikkek Nyíl Munkaügy, TB
Egyszemélyes kft. tagja járulékait a kft-ben fizeti meg, mellette egyéni vállalkozásában átalányadózást választott. Az osztalék szochójához tett nyilatkozatba beleszámítható az egyéni vállalkozásának teljes jövedelme, vagy csak a jövedelemadó mentes keret feletti rész, mely után megfizeti a szochót?
Lehet-e Magyarországon átalányadózó egyéni vállalkozó egy Szlovákiában főállású munkaviszonnyal rendelkező magyar munkavállaló? Hol adózik a vállalkozói jövedelme után? Az érintett munkaviszonya 183 napnál hosszabb, székhelye Magyarországon van.
Főállású átalányadózó egyéni vállalkozónak van lehetősége 63 évesen „előnyugdíjba menni”, vagyis: korhatár előtti ellátást igényelni? Az eljárás megindítása alatt, majd azt követően végezhet vállalkozói tevékenységet?
Lehet-e érvényesíteni megváltozott munkaképességű személy utáni szocho kedvezményt főállású átalányadózásban?
Adott egy rokkantsági ellátásban részesülő személy, aki egyéni vállalkozást szeretne indítani, átalányadózóként. Egészségi állapota a jelenlegi minősítés alapján 84%-os mértékű. A jövedelemszerzésben vonatkozik-e rá bármilyen korlát, ami a rokkantsági ellátás alól kizárná?
Egy 2025-től gyeden lévő másodállásos átalanyadózó egyéni vállalkozó dolgozhat-e az egyéni vállalkozásában úgy, hogy a főállásban nem megy vissza dolgozni? Ha igen, akkor marad ugyanúgy az egyéni vállalkozásban másodállású és ugyanazokkal a szabályokkal kell adóznia az itt szerzett bevételei után, mint egy másodállású átalányadózó egyéni vállalkozónak?
A cég alapítója és ügyvezetője egy személyben van meghatározva, de egyéni vállalkozása is van, melyben átalányadózás volt a főállásra vonatkozóan és itt volt megfizetve a járulék. A kft. nem működik majdnem két éve, nincs bevétele és költsége sincs. Ebben esetben az egyéni vállalkozása lehet-e főállású Kata adózású, illetve a kft.-ben járulékfizetési kötelezettsége keletkezik-e az esetleges minimálbér után?
A kisadózók számára a 2024-es évben is alighanem az átalányadózás volt a legkedvezőbb adózási lehetőség és a régi katások többsége is ezt választotta. A tavalyi évhez képest ugyanakkor 2024 januárjától több új buktató és nehézség is felmerült: változtak a szünetelés szabályai, és az átalányadózás nagy lehetőségét jelentő göngyölítéssel is érdemes a jövőben körültekintően tervezni.
Az idei év jól ismert változása a szünetelő egyéni vállalkozók kapcsán, hogy minimális járulékfizetés (TB, szociális hozzájárulási adó) szempontjából a tevékenység szüneteltetése már csak teljes naptári hónapra értelmezhető. Hogyan alakul a társadalombiztosítási járulék és szociális hozzájárulási adó alapja szünetelő egyéni vállalkozónál?
Hogyan kell megfizetnie a főfoglalkozású egyéni vállalkozónak a minimum járulékot? Minimálbér vagy garantált bérminimum után?