Egyéni vállalkozó adózása cégtulajdonosként

Horváth-Farkas Zsuzsa Dátum Legutoljára frissítve: 2025.07.28

Olvasási idő: 4 perc


Egyéni vállalkozó esetén lehet-e a saját tulajdonú kft-ben munkát végezni? Hogyan alakul az adózás, ha csak tulajdonos a cégben és akkor, ha nemcsak tulajdonos, hanem dolgozik is?

KATA és átalányadózás esetén is lehet munkát vállalni saját Kft.-ben.

A KATA adózás vonatkozásai 

Kiindulási pont az, hogy a KATA szerinti jogviszonyban az egyéni vállalkozó csak főállású lehet. 

A Kft.-ben lehet ügyvezető (vagy másik munkaviszonyban), de a jogviszonya nem érheti el a heti 36 órát. Az új kata választásának feltétele, hogy a magánszemély egyéni vállalkozó legyen és főfoglalkozású egyéni vállalkozónak minősüljön. A kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló 2022. évi XIII. törvény (Kata tv.) 1. § (1) bekezdése, a 2. § 2. pontja  és 3. §-a alapján az új kata alanya lehet az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (Evectv.) szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő főfoglalkozású egyéni vállalkozó. Az Evectv 3. § (2) bekezdés d) pontja alapján a korlátolt felelősségű társaság tagja lehet egyéni vállalkozó. A Kata tv. 2. § 2. § 2.pontja alapján akkor nem főfoglalkozású az egyéni vállalkozó, ha a tárgyhónap minden napján legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll (az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani), vagy a Tbj. szerinti kiegészítő tevékenységet folytat. Nem főfoglalkozású az egyéni vállalkozó akkor sem, ha a kisadózóként folytatott egyéni vállalkozói tevékenységen kívül más vállalkozásban nem kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozónak minősül.

A polgári törvénykönyv (Ptk.) amikor kimondja, hogy a gazdasági társaságvezető tisztségviselője munkaviszonyban is dolgozhat, nem tesz különbséget egyszemélyes vagy több taggal rendelkező kft. között. A Ptk. jogértelmezése szerint, ami nem tiltott, az szabad, azaz az egyszemélyes kft. tagja dolgozhat munkaviszonyban is. Annak sincs akadálya, hogy a kérdésben említett tag az munkavégzést munkaviszony keretében lássa el és ez részmunkaidős munkaviszony legyen. Ennek lényege, hogy a jogviszony (munkaviszony vagy megbízási jogviszony) ne érje el a heti 36 órát, ami már a magánszemély döntése.

Átalányadózás

Amíg jogviszonya van, tehát heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik, akkor jogviszony melletti, azaz másodfoglalkozású átalányadózóként kell bejelentkezni. 

A kérdés szerinti heti 36 órát meghaladó főállású biztosítási jogviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó másodfoglalkozásúnak minősül. és 18,5% Tb (társadalombiztosítási járulékot) kell fizetnie a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelme alapján. Az átalányadózás során a másodfoglalkozású egyéni vállalkozóra is érvényes az a szabály, hogy az adóalap az Szja szerinti adóalap lesz. Ez annyit is jelent, hogy nincs sem Szja, sem pedig Tb járulékfizetési kötelezettsége, ameddig éves szinten 2025-ben a bevétel nem haladja meg az 2.908.000 forintot. A szociális hozzájárulási adó mértéke a számított adó az adóalap 13 százaléka. 

Vagyis a nevezett 2.908.000 forintig nincs sem járulék (Tb, Szochó), sem pedig Szja fizetési kötelezettség.

Kft-ben személyesen közreműködő tag: Feltehetően a Kft.-ben megbízási jogviszonyban ügyvezető lesz (de lehet más tevékenysége is), akkor egyúttal ez társas vállalkozói jogviszonyt is jelent. Mivel a kérdés szerint létezik a magánszemélynek máshol napi 8 órás főállású munkaviszonya, akkor ez azt jelenti, hogy a többes jogviszonya alapján a Kft.-ben nem keletkezik kötelező jelleggel járulékfizetési kötelezettsége, ezért mentesül a minimálbér utáni kötelező járulékfizetési szabály alól. Szja és járulékok tekintetében a ténylegesen elért jövedelme után keletkezik adófizetési kötelezettség.


Amennyiben a megbízási jogviszonyából nem keletkezik jövedelme, akkor ettől függetlenül bejelentési kötelezettség keletkezik az adóhatóság felé a 25T1041-es nyomtatvány kitöltésével és adóhatósági érkeztetéssel. Itt a jogviszony tekintetében a társas vállalkozói jogviszonyt kell jelölni heti 36 órai munkavégzés mellett. Mindezt a 2. lap 13-as pótlapon, ahol a biztosítási jogviszony kódja 1452 lesz. Havonta a 08-as bevallást is be kell adni nullásan is, ahol az M lapon csak adatszolgáltatás történik, a jogviszony kódja pedig 035 lesz.

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Egyéni vállalkozás főállású anyaság mellett

Egy főállású anyaságin lévő személy milyen feltételekkel indíthat egyéni vállalkozást? Mellékállásúnak, vagy főállásúnak fog számítani emellett az ellátás mellett, illetve: milyen adók és járulékok fizetésére lesz köteles?

Kapcsolódó cikkek


Kft. tulajdonosa katás egyéni vállalkozó

Egy egyszemélyes kft.-ben a tulajdonos ügyvezető szeretne katás egyéni vállalkozást indítani. Jogszabály alapján megoldható-e, és ha igen, milyen módon? A vállalkozó megbízási szerződéssel foglalkoztatna kisegítőt, a részére fizetendő jövedelem nem éri el a minimálbér 30%-t. Ebben az esetben szochót kell-e majd fizetnie?

Egyéni vállalkozók adózása a Kata választása esetén 2025-ben

A jogszabályi előírások alapján az egyéni vállalkozók három csoportba oszthatók: főfoglalkozásúak, többes jogviszonyosok, kiegészítő tevékenységet végzők. A csoportosítás a kata választhatósága, valamint a szociális hozzájárulási adó és a társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség szempontjából mérvadó.