Az alanyi mentes keret 18 millió forintra történő emelése ismét rengeteg félreértést fog generálni vállalkozói körökben, éppen úgy, amikor 12 millió forint volt a KATA és az alanyi mentes keret is évekig. Ezúttal ezen kétféle kerettel kapcsolatos különbségekre kívánunk rávilágítani, ugyanis teljesen mást mond az ÁFA törvény és teljesen mást a KATA törvény.
Az új év első lényeges adóváltozása, hogy 2025. január 1-jétől 18 millió forintra emelkedik az alanyi adómentesség értékhatára. Az eddig felmerülő legfontosabb kérdéseket foglaltuk össze egy 35 pontból álló kérdés-válasz összeállításban.
Számos könyvelő van, aki ügyfelének könyvel, bérszámfejt, vagy teljeskörűen könyvel és bérszámfejt, és sokaknak vannak egyéni vállalkozói is. Az ilyen formában érintettek hogyan tudják ügyfeleiket felkészíteni az Ügyfélkapu jövő évi megszűnésére és az azzal összefüggő változásokra?
A kisadózók számára a 2024-es évben is alighanem az átalányadózás volt a legkedvezőbb adózási lehetőség és a régi katások többsége is ezt választotta. A tavalyi évhez képest ugyanakkor 2024 januárjától több új buktató és nehézség is felmerült: változtak a szünetelés szabályai, és az átalányadózás nagy lehetőségét jelentő göngyölítéssel is érdemes a jövőben körültekintően tervezni.
Mit kell tenni, hogyan kell javítani, ha egy katás egyéni vállalkozó, 2024. évi kezdésétől csak cégnek állított ki számlát és a számlázott összegeket utalták?
Egyéni vállalkozóknál rendre visszatérő kérdés, hogy milyen formában és hogyan tudnak szabályosan hozzájutni az év közben megtermelt eredményükhöz. Nézzük végig a különböző adózási módokban érvényesülő szabályokat!
Átalányadózó tetőfedő egyéni vállalkozó, aki alanyi mentes, Ausztriában végez tetőjavítást cég részére. Kiállította a számlát euróban, napi MNB árfolyamon feltüntette a forintnak megfelelő összeget is. A számlázási kérdéseket elemezzük.
Biztosítással foglalkozó átalányadózó egyéni vállalkozónak első ízben volt bevétele a múlt hónapban. Egy jutalékelszámolási bizonylatot kapott, illetve egy folyószámla kimutatást. Ez alapján lehet könyvelni a bevételt? Azt mondta, hogy számlát nem fog kapni, valóban így van?
A számlabefogadás során számos szabály és előírás betartása szükséges a számviteli és adójogi követelmények teljesítéséhez. Hogy néz ki a számlák kezelésének törvényi háttere, mik a visszaküldés feltételei, mik a fiktív számlákkal kapcsolatos teendők és miként kell javítani a hibás számlákat? A számlabefogadás szabályait részletező összeállításunkban választ kaphat a témával kapcsolatos kérdésekre.
Biztosan sokan tapasztalták már, hogy az internet elterjedésével manapság szinte bárki bármilyen vállalkozási ötletét meg tudja valósítani – akár otthonról is – pár kattintással. A magyar egyéni vállalkozók is számtalan külföldi platform közül választhatnak, amikor külföldi ügyfelek számára akarnak értékesíteni akár fizikai terméket, akár digitálisat, vagy akár csak szolgáltatást nyújtanának.