Átalányadózó egyéni vállalkozó bevétele

Bonácz Zsolt Dátum Legutoljára frissítve: 2022.12.06

Olvasási idő: 5 perc


Ez a tartalom 771 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Alanyi mentes, átalányadózó egyéni vállalkozó bevételét kellene meghatározni forintban és bevallani, valamint könyvelni a nyilvántartásokba: szja, áfa és tb tekintetében. A vállalkozó közösségen kívüli értékesítést végez külföldi pénznemben (harmadik országbeli adóalanynak). Nincs bejelentve a NAV-hoz az MNB árfolyamválasztás. Milyen árfolyamon kell átszámítani és bevallani az adóalapot? Milyen választási lehetőségek vannak?

Az Szja törvény 6. § 2 (a) szerint az áfatörvény szerint kell számítani. Helyes eljárás-e, ha az átalányadózó a számlán feltüntetett áfa teljesítési időt veszi alapul és az MNB középárfolyamot használja az szja-bevallás jövedelem meghatározásához és a tb alaphoz is (2258)? Abban az esetben, ha a vállalkozó magánbankszámlát használ (nem kötelezett céges bank nyitására és tanácsomra se szeretne nyitni) akkor milyen dátum alapján számíthatja az árfolyamot a bevétel meghatározásához a bevételi nyilvántartásba? Amennyiben lesz időpont eltérés, annak okán adódik árfolyamnyereség, illetve: az bevételnek számít? 
 
Az MNB árfolyam választásának hiányában az alapszabály szerint kell eljárni, amelyet az Áfa tv. 80. § (2) bekezdés a) pontja foglal magában.
E rendelkezés szerint az Áfa tv. 80. § (1) bekezdésben meghatározott időpontban érvényes, az adott külföldi pénznem valamely egységének forintban kifejezett ára, amelyet belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet eladási árként jegyez.

A hitelintézetet szabadon lehet kiválasztani, lényegtelen, hogy egyéni vállalkozóként nem nyitott számlát (erre alanyi adómentesként nem kötelezett).

Az Áfa tv. 80. § (1) bekezdés c) pontja szerint a szolgáltatás Áfa tv. szerinti teljesítési időpontjában érvényes árfolyam alkalmazandó, kivéve, ha a teljesítés időpontját az Áfa tv. 58. §-a alapján kell megállapítani [ekkor az Áfa tv. 80. § (1) bekezdés b) pontja szerint a számla keltének napján érvényes árfolyam alkalmazandó].
    
Véleményünk szerint a leírt esetben van áfaalap (csak az Magyarországon nem adóztatható a kérdésben leírtak szerint), ezért az Szja tv. 6. § (2a) bekezdés a) pontja irányadó. E rendelkezés szerint az Áfa tv. szerint számított összeget kell bevételként elszámolni. 
Ha az 1. pontban említett szabály alapján a vállalkozó nem választotta az MNB árfolyam alkalmazását, akkor a kérdésben leírt megoldás nem alkalmazható.
A 2258. sz. bevallás benyújtásánál az Szja tv. szerint elszámolandó bevételt kell alapul venni.

Az Szja tv. alapján árfolyam-eltérés nem keletkezik, ilyen jogcímen bevételt nem kell elszámolni, az elszámolt bevétel ezen a jogcímen nem csökkenthető.

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Veszteséges átalányadózó

Áprilisban indult átalányadós egyéni vállalkozás 40%-os költséghányadot számolhat el, főtevékenysége koszorú készítés. (van heti 40 órás munkaviszonya) 1 főt alkalmaz heti 10 órában. A bérköltség jelenleg meghaladja a bevételt. (bevétel negyedéves: 80.000 Ft, bérköltség havi: 100.000 Ft) Az éves adómentes bevétel részt nem fogja túllépni. Ha nem lesz több bevétele működhet-e veszteségesen, ha nem tudja eladni az elkészített koszorúkat?

Kapcsolódó cikkek


Így átalányadóztunk 2024-ben

A kisadózók számára a 2024-es évben is alighanem az átalányadózás volt a legkedvezőbb adózási lehetőség és a régi katások többsége is ezt választotta. A tavalyi évhez képest ugyanakkor 2024 januárjától több új buktató és nehézség is felmerült: változtak a szünetelés szabályai, és az átalányadózás nagy lehetőségét jelentő göngyölítéssel is érdemes a jövőben körültekintően tervezni.