Egyéni vállalkozóként autót lízingel

Sinka Júlia Dátum Legutoljára frissítve: 2025.01.13

Olvasási idő: 7 perc


Átalányadózó, alanyi adómentes egyéni vállalkozó vásárolhat és lízingelhet-e személygépkocsit? Ha igen, milyen költséget tud elszámolni?

Annak, hogy az egyéni vállalkozó vásárol-e, vagy lízing ügylet keretében szerzi be a tevékenységéhez szükséges tárgyi eszközt, nincs köze annak – nem érvényesül az ügyletet érintő tiltó szabály –, hogy az általános forgalmi adó rendszerében milyen státuszt tölt be: alanyi adómentes, esetleg a tevékenysége maga mentes az áfa fizetésének kötelezettsége alól.

Az átalányadózást választó egyéni vállalkozónak az átalányadózás évében felmerült összes költségét elszámoltnak kell tekintenie, beleértve a korábban és az átalányadózás időszakában beszerzett tárgyi eszközök beszerzési és előállítási értékének az átalányadózás időszakára jutó értékcsökkenési leírását is a 11. számú melléklet II. fejezete – és az alábbiakban a vállalkozói személyi jövedelemadózást választó adózó kapcsán részletezettek – szerint megállapítva.

Az átalányadózást megelőző időszakból fennmaradt összes elhatárolt veszteségből az átalányadózás időszakának minden évében 20-20 százalékot elszámoltnak kell tekinteni.

Az egyéni vállalkozók esetében – a személyi jövedelemadóról szóló törvénynek akár az átalányadózásra irányadó, akár a vállalkozói személyi jövedelemadózásra előírt szabályait alkalmazza – a személygépkocsi „sajátos” tárgyi eszköz: nem tekinthető olyan eszköznek amely kizárólag gazdasági célt szolgálna.
Kérdés, hogy a lízing konstrukció nyílt vagy zárt végűnek minősül-e, de mivel alternatívaként a gépjármű vásárlását említette, feltételezem, hogy zárt végű lízingről beszélünk, ami az áfatörvény értelmezésében a személygépkocsi vásárlását jelenti.

Az is lényeges, hogy a vállalkozó tevékenységének tárgya-e a jármű (például taxi szolgáltatás nyújt, vagy bérbe adja a gépkocsit), vagy „csak” a tevékenysége kapcsán használja – például ügyintézéskor vagy anyagok szállításakor  – a személygépkocsit.

Nyílt végű lízing

A nyílt végű lízing esetében, a konstrukció futamideje alatt az eszköz jogilag a lízingbeadó tulajdonában marad ugyan, de a lízingbevevő egyéni vállalkozó könyveiben szerepel, és így amortizációt számolhat el utána.

A vállalkozói személyi jövedelemadózást választó egyéni vállalkozóra vonatkozó költségelszámolási szabályokat az Szja-tv. 11. számú melléklete részletezi, amely szerint nem minősülhet kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköznek a személygépkocsi. Kivételt képez ez alól a személygépkocsi-bérbeadó vagy személyszállító tevékenységet folytató egyéni vállalkozónál a tevékenység tárgyát, illetve eszközét képező személygépkocsi, ha az egyéni vállalkozó azt más célra részben sem használja, és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják.

Ez utóbbi esetben a személygépkocsi kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköznek minősül

Mindezeknek elsősorban az értékcsökkenési leírás elszámolása miatt van jelentősége.
A saját tulajdonú, nem kizárólag üzemi célú személygépkocsit beszerzési árával szemben átalányban érvényesíthető értékcsökkenési leírás: nyilvántartás vezetése mellett az éves bevételnek 1 százaléka, de legfeljebb egy személygépkocsi beszerzési árának a 10 százaléka vehető figyelembe. Egy adott személygépkocsi értéke alapján csak egy ízben, a használatbavétel évében vehető figyelembe ez az átalány. Más költségek, az üzemanyag-felhasználás, továbbá számlával (bizonylattal) történő igazolás alapján a jármű fenntartásának, javításának és felújításának költsége az üzemi használattal arányosan számolhatók el, amelyhez útnyilvántartást kell vezetni. Az üzemanyagköltségen kívül minden más költség (pl. fenntartás, javítás, felújítás) címén 15 Ft/km (általános személygépkocsi-normaköltség) elszámolása választható.

A személygépkocsi lízing áfa vonatkozásai

A nyílt végű pénzügyi lízing az áfa szempontjából szolgáltatásnyújtásnak (bérlet) minősül.

A lízingdíjnak a kamat is része, tehát minden évben csak a bevétel 1 százalékáig van lehetőség költséget e tekintetben figyelembe venni.

A lízingbeadó a számlázott tőkerészek után áfát számít fel, amely az üzleti célú használat arányában levonható/visszaigényelhető. Az áfa levonásához szükséges feltételek, hogy a lízingbe vevő egyéni vállalkozónak áfa levonására jogosultnak kell lennie, és az autóhasználatának áfa-köteles vállalkozói tevékenységhez kell kapcsolódnia. Az adóköteles használat útnyilvántartással támasztható alá.

Ha áfa-köteles tevékenységhez használják az autót, akkor a lízingdíj tőkerészletéhez kapcsolódó áfa 50 százaléka levonható, vagy ha a használat mértékét útnyilvántartással igazolják, akkor az áfaköteles használat arányában akár 100 százalékos levonási hányad is érvényesíthető. Jelen esetben az egyéni vállalkozó az Áfa tv. szerint alanyi adómentes, így adólevonási joggal nem bír.

A (nyílt végű lízing, mint bérlet) lízingdíj minden évben az éves bevétel 1 százalékának mértékéig számolható el. A lízingdíjnak a kamat is része, tehát minden évben csak a bevétel 1 százalékáig van lehetőség költséget e tekintetben figyelembe venni.

A személygépkocsi használatával összefüggő költségek elszámolása cégautóadó fizetési kötelezettséget von maga után. 

Kivételt jelent az az eset, ha a vállalkozó – függetlenül az üzemeltetett személygépkocsik számától – havi 500 kilométernek megfelelő költséget számol el. Ezt az elszámolási módszert is csak a teljes adóévre – illetőleg az adóéven belül a tevékenység teljes időtartamára – lehet alkalmazni. Ha az egyéni vállalkozó ezt a módszert választja, akkor az üzemanyagköltség a norma szerinti üzemanyag-mennyiség figyelembevételével, a NAV által közzétett ár alapján, a fenntartási költségek pedig a kilométerenkénti 15 forint általános személygépkocsi-normaköltség alkalmazásával számolhatók el. Az 500 kilométer költségátalányt választó egyéni vállalkozónak sem kell cégautóadót fizetnie.