Aki még mindig katázhat: megéri-e a jogosultaknak?

dr. Záhonyi Mariann Szilvia Dátum Legutoljára frissítve: 2024.10.03

Olvasási idő: 5 perc


Még mindig megéri katázni? Kik azok, akik élhetnek ezzel a kedvező adózási formával? A szigorítások után bizonyos szakmák képviselői számára továbbra is előnyös lehet a kata választása.

Az elmúlt évek kata-szabályozási változásait a saját bőrükön érhették a vállalkozók, ám egyesek számára még mindig megéri ezt az adózási formát választani. Nézzük meg, kik jogosultak jelenleg a kata szerint adózni, és milyen szakmák használják még most is ezt a kedvező lehetőséget.

A kisadózó vállalkozást a főfoglalkozású, az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (Evectv.) szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő egyéni vállalkozó választhatja, az ott rögzített tevékenységeivel összefüggésben.

A kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló 2022. évi XIII. törvény (Kata tv.) 2. § 2. pontja határozza meg, hogy ki minősül főfoglalkozású egyéni vállalkozónak. Mások mellett nem főfoglalkozású az, aki a tárgyhónap minden napján:

  • legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll (az egyidejűleg fennálló munkaviszonyok munkaidejét össze kell számítani),
  • kiegészítő tevékenységet folytat a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) alapján,
  • külföldön biztosított személynek minősül az uniós rendeletek alapján, és A1-es igazolással rendelkezik,
  • más államban biztosított a kétoldalú szociálpolitikai egyezmény alapján,
  • rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesül, ha egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 50 százalékos vagy kisebb.

A törvény alapján kiegészítő tevékenységet folytatónak számít:

  • a saját jogú nyugdíjas, aki kereső tevékenységet folytat biztosítási kötelezettség alá eső jogviszonyban,
  • az özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki betöltötte a nyugdíjkorhatárt, és egyéni vállalkozónak minősül, még akkor is, ha a nyugellátás folyósítása szünetel.

A kata választása nem lehetséges, ha:

  • a vállalkozó adószámát a NAV törölte a bejelentés évében vagy az azt megelőző 12 hónapban,
  • az adózó az adott évben saját tulajdonú ingatlan bérbeadásából szerez bevételt.

A kata-alanyiság megszűnésének esetei:

  • ha a vállalkozó bejelenti, hogy a jövőben nem a Kata tv. szabályai szerint kíván adózni,
  • ha az egyéni vállalkozó jogállása megszűnik,
  • ha a NAV mulasztási vagy jövedéki bírságot szab ki számla- vagy nyugtaadás elmulasztása, be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatása, vagy igazolatlan eredetű áru forgalmazása miatt.

A NAV akkor is megszüntetheti a kata-alanyiságot, ha a vállalkozónak 100 ezer forintot meghaladó adótartozása van az év utolsó napján.

Kik katázhatnak még most is?

A kata-szabályozás szigorítása után bizonyos szakmák képviselői továbbra is élhetnek ezzel az egyszerűsített adózási formával. Például:

  • Taxisok: A taxis személyszállítás továbbra is kivételnek számít a kata szabályai között, így ők továbbra is választhatják ezt az adózást.
  • Fodrászok, műkörmösök: A szépségipari szakemberek, mint például a fodrászok és a műkörmösök, gyakran egyéni vállalkozóként dolgoznak. Ha nincsenek heti 36 órás munkaviszonyban, továbbra is katázhatnak.
  • Nevelőszülők: Speciális esetben, a nevelőszülők is választhatják ezt az adózási formát, amennyiben megfelelnek az egyéb feltételeknek.

Miért éri meg még mindig a kata?

A kisadózó vállalkozók tételes adóját, közismertebb nevén a katát 2022-ben jelentősen átalakították. A változtatást követően a katát csak azok a főállású egyéni vállalkozók választhatták, akik kizárólag magánszemélyeknek számláznak, és ezzel jelentősen szűkítetták az adózási mód alkalmazhatóságát.

A kata vonzereje a kiszámíthatóságában és egyszerűségében rejlik. A tételes havi adó alacsony költségekkel jár, és mentesít a bonyolult adózási adminisztráció alól. Ezzel a vállalkozók több időt fordíthatnak a saját tevékenységükre, és kevesebb figyelmet kell fordítaniuk az adóügyekre. Így aki megfelel a feltételeknek, annak mindenképpen érdemes átgondolni a kata választását, hiszen a jogi korlátok ellenére sokak számára még mindig megéri.

A cikk dr. Záhonyi Mariann Szilvia, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Irányítás jogi-hatósági szakreferens írása alapján készült.

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Fodrász szék bérbeadása katás vállalkozónál

Katás fodrász az általa bérbe vett üzlet fodrászszékeit bérbe adná. Milyen adózás mellett teheti ezt meg? Milyen bizonylatok kiállítása szükséges, és hogyan?

Katás egyéni vállalkozó egyszemélyes kft-je

Katás egyéni vállalkozó, a kata mellett szeretne egyszemélyes kft.-t létrehozni. Mind a két vállalkozást folyamatosan vinné, a tevékenységi kör azonos lenne mind a két vállalkozásban. Létrejöhet-e az egy személyes kft.? Ha igen, hogy és hogy kell megfizetni a járulékokat?

Átalányadózás szüneteltetett katás vállalkozás után

Februárban szüneteltettem az egyéni katás vállalkozásom, márciusban pedig elhelyezkedtem főállásban, emiatt kiestem a KATA adóalanyiság alól. Idén még nem volt semmilyen vállalkozói bevételem, és szeretnék áttérni főállású átalányadós vállalkozóvá. Erre milyen megoldás létezik? Ha megszüntetem az egyéni vállalkozásom, indíthatok év közben új vállalkozást átalányadósként?

Számlázás cégek felé katásként?

Az érintett vállalkozó katásként nem számlázhat cégeknek és lenne két céges ügyfele. Megoldás lehet, ha a megbízási szerződést adószámos magánszemélyként írja alá? Ha igen, ezt hogyan kell ledokumentálni a NAV felé? Vagy alapítani kellene egy céget (mondjuk egy Bt.-t) ahol pl. kültag lesz és a Bt. számláz? Mi a legegyszerűbb és leginkább költségkímélő megoldás?

Kapcsolódó cikkek


Az újkatások társadalombiztosítási helyzete

Jól ismert fejleménye volt a korábbi éveknek, ahogy 2022. szeptember 1-jétől jelentősen megváltoztatták a kata-alanyiság feltételeit. Igen sokan kihullottak a rendszerből, s újabban csak sokkal szigorúbb feltételek mellett választható ez a közteherfizetési módszer. Mit jelentettek a változások a szolgálati idő számítása szempontjából?

Katásként külföldre számlázni?

Biztosan sokan tapasztalták már, hogy az internet elterjedésével manapság szinte bárki bármilyen vállalkozási ötletét meg tudja valósítani – akár otthonról is – pár kattintással. A magyar egyéni vállalkozók is számtalan külföldi platform közül választhatnak, amikor külföldi ügyfelek számára akarnak értékesíteni akár fizikai terméket, akár digitálisat, vagy akár csak szolgáltatást nyújtanának.

Vállalkozói tevékenység katásként

Kérdésként merült fel, hogy egy kisadózó egyéni vállalkozó a vállalkozói nyilvántartásban szereplő tevékenységet végezheti-e munkaviszonyban, egyszerűsített foglalkoztatási jogviszonyban, megbízási jogviszonyban? Illetve a kata-alanyiság megszűnését okozhatja-e, ha a kisadózó a vállalkozói nyilvántartásban szereplő tevékenységet nem egyéni vállalkozóként végzi, és tevékenységre tekintettel kifizetőtől szerez bevételt?

Autó bérbeadás adózása katásan

Hogyan kell adóznia a magánszemélynek, ha bérbe adná saját tulajdonú autóját? Milyen formában teheti ezt meg és elszámolható-e költség?