Rokkantsági ellátás átalányadózó számára

Kovács-Kneitner Lea Dátum Legutoljára frissítve: 2025.02.28

Olvasási idő: 3 perc


Ez a tartalom 55 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Adott egy rokkantsági ellátásban részesülő személy, aki egyéni vállalkozást szeretne indítani, átalányadózóként. Egészségi állapota a jelenlegi minősítés alapján 84%-os mértékű. A jövedelemszerzésben vonatkozik-e rá bármilyen korlát, ami a rokkantsági ellátás alól kizárná?

További felmerülő kérdés, hogy az érintett a szocho kedvezményt a Szocho tv. 13. § alapján érvényesíthet-e? Ha igen milyen mértékben, tekintettel arra, hogy a minősítése 60% fölötti?

A rokkantsági ellátásban részesülő személyek jövedelemszerzésére vonatkozó szabályokat a 2011. évi CXCI. törvény (a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról) határozza meg.
A rokkantsági ellátás megszüntetésére csak akkor kerül sor, ha az érintett személy keresőtevékenységet végez, és a havi átlagjövedelme három egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150%-át.
Ha az egyéni vállalkozásból származó jövedelem (adózás utáni nyereség) három egymást követő hónapban meghaladja ezt az összeget, akkor az ellátást megszüntethetik.
Az egyéni vállalkozásból származó jövedelem keresőtevékenységnek minősül, tehát figyelembe kell venni a fenti korlátot.

Szocho kedvezmény (Szocho tv. 13. § alapján)

A 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) 13. §-a alapján a megváltozott munkaképességű személyek után szocho-kedvezmény érvényesíthető, azonban itt meg kell különböztetni két esetet:
A munkáltatók számára biztosított kedvezmény általában a munkáltatókra vonatkozik, akik megváltozott munkaképességű személyeket foglalkoztatnak. Ebben az esetben a munkáltató mentesül a szocho fizetési kötelezettség alól bizonyos mértékig.
Egyéni vállalkozókra vonatkozó kedvezményt az egyéni vállalkozók saját maguk után nem érvényesíthetik ezt a kedvezményt. A szocho-kedvezmény csak akkor alkalmazható, ha a megváltozott munkaképességű személy munkavállalóként dolgozik, nem pedig saját vállalkozóként.

Mit jelent az egészségi állapot 84%-os mértéke?

Az egészségi állapot 84%-os mértéke azt jelenti, hogy az érintett személy nem minősül súlyosan megváltozott munkaképességűnek (ez 60% alatti állapot lenne). Emiatt egyéb speciális kedvezmények, például rehabilitációs kártya, szocho-kedvezmények nem érvényesíthetők.