Az alanyi adómentesség értékhatárának átlépése

Bonácz Zsolt Dátum Legutoljára frissítve: 2022.07.17

Olvasási idő: 5 perc


Ez a tartalom 855 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Mivel az áfa alanyi adómentes átalányadózó egyéni vállalkozó bevétele várhatóan meghaladta a 12 millió forintot, felmerül a kérdés, hogy be kell-e jelentkeznie az áfa hatálya alá?

Az alanyi adómentesség értékhatárát nem pénzforgalmi szemléletben kell értelmezni.

Az értékhatárba a naptári évben teljesített – az értékhatárba beszámító – termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások göngyölített ellenértékét kell figyelembe venni.

Az alanyi adómentesség először arra az értékesítésre nem vonatkozik, amellyel az értékhatár átlépésre kerül. Az értékhatárba az Áfa tv. 188. § (3) bekezdésében említett ügyletek ellenértéke nem számít be.
A NAV álláspontja szerint a kapott előleg (Áfa tv. 59. §) nem számít bele az értékhatárba, viszont a teljesítéskor a teljes ellenértéket figyelembe kell venni, ha az előleg olyan ügylethez kapcsolódik, amely az értékhatárba beszámít. 

Előzőek alapján az átalányadózás szabályai szerint elszámolt bevétel összege alapján automatikusan nem állapítható meg az alanyi adómentesség értékhatárának átlépése, de mindenképpen vizsgálandó, hogy az értékhatár átlépése valamely értékesítés ellenértékével megvalósul-e.

Kapcsolódó cikkek


Így átalányadóztunk 2024-ben

A kisadózók számára a 2024-es évben is alighanem az átalányadózás volt a legkedvezőbb adózási lehetőség és a régi katások többsége is ezt választotta. A tavalyi évhez képest ugyanakkor 2024 januárjától több új buktató és nehézség is felmerült: változtak a szünetelés szabályai, és az átalányadózás nagy lehetőségét jelentő göngyölítéssel is érdemes a jövőben körültekintően tervezni.