Így változnak a kisadók 2025-től
Olvasási idő: 4 perc
Az új adócsomag elfogadása után már a parlament előtt van a a 2025. évi költségvetést megalapozó törvény is, így képet kaphatunk a jövő évi adóváltozásokról, köztük a kisadókat érintő módosításokról is.
A jövő évi költségvetés tervezete (T/10012), módosítja:
- a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvényt,
- az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvényt,
- az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvényt,
- az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárásokról szóló 2017. évi CLIII. törvényt, és
- a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvényt.
Megjegyzendő, hogy 2025. január 1-jétől hatályba lépő módosításokat a 2023. évi LIX. törvény és a 2023 évi LXXXIII. törvény is tartalmaz. Az adósaláta mellett szintén adóváltozásokat tartalmaz egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló 2024. évi LVI. törvény is.
Mit tartalmaz a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény módosítása – 2025. január 1-jétől?
A kisvállalati adóalanyiság keletkezése
Az adóalanyiság keletkezésének fő szabályai nem változnak, de ha az adóalanyiság könyv szerinti értéken megvalósított egyesülés, szétválás miatt szűnik meg, az egyesüléssel, szétválással érintett adózó az egyesülés, szétválás napját követő 15 napon belül az állami adó- és vámhatósághoz megtett bejelentéssel, az adóalanyiság keletkezésére vonatkozó feltételek betartásával ismételten választhatja az adóalanyiságot. Ez esetben azadóalanyiság az egyesülés, szétválás napján jön létre.
Foglalkoztatási kedvezmények
Változik a munkaerőpiacra lépő személy után elszámolható adókedvezmény. Lerövidül az az időszak, amikor a kedvezményt igénybe lehet venni. A kisvállalati adóalanyok a munkaerőpiacra lépők foglalkoztatása esetén az első évben a bruttó munkabér, legfeljebb a minimálbér összegéig csökkenthetik személyi kifizetések adóalapját. A foglalkoztatás következő hat hónapjában a kedvezmény a bruttó munkabér, legfeljebb a minimálbér 50 százaléka. A kedvezmény személyenként értendő.
Az átalányadózást érintő változások
Az egyéni vállalkozók tevékenységi jegyzéke (ÖVTJ kódok) 2024. március 1-jétől változtak. A módosításokat és a 2025. január 1-jétől hatályba lépő újabb változásokat már csak azért is figyelembe kell venni, mert azok az átalányadózó egyéni vállalkozók, akik A 80 százalékos költséghányad figyelembevételével állapítják meg a jövedelmüket, 2025., január 1-jétől a jelenlegi TESZOR kódok helyett az ÖVTJ kódok alapján tudják majd beazonosítani az érintett tevékenységet.
A módosítás az ÖVTJ kódok bevezetésével egyértelműsíti, hogy az adóév egészében kizárólag a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet alapján kiskereskedelmi tevékenységből bevételt szerző egyéni vállalkozóra továbbra is a 90 százalékos költséghányad alkalmazása az irányadó, de a vendéglátói tevékenység kivételével (ÖVTJ’24 561001-5630007), mivel ez utóbbi tevékenységre a 80 százalékos költséghányad lesz alkalmazható. Nézzünk néhány példát:
- a taxis személyszállítás (ÖVTJ’24 4932),
- fényképészet (ÖVTJ’24 7420,
- a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján folytatott vendéglátó tevékenység (ÖVTJ’24 56),
- járművezető-oktatás (ÖVTJ’24 855301) stb.
További változás, hogy a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm.rendelet alapján folytatott vendéglátó tevékenység kikerült a 90 százalékot költséghányadot figyelembe vehetők köréből.
(Folytatjuk)