Átalányadózás szüneteltetett katás vállalkozás után

Februárban szüneteltettem az egyéni katás vállalkozásom, márciusban pedig elhelyezkedtem főállásban, emiatt kiestem a KATA adóalanyiság alól. Idén még nem volt semmilyen vállalkozói bevételem, és szeretnék áttérni főállású átalányadós vállalkozóvá. Erre milyen megoldás létezik? Ha megszüntetem az egyéni vállalkozásom, indíthatok év közben új vállalkozást átalányadósként?

Megválaszolta: Leipán Tibor könyvelő, adószakértő

Megválaszolva: 2024.07.15.

Katás egyéni vállalkozó nyelvtanár

Katás egyéni vállalkozó, aki nyelvoktatással foglalkozik, magánszemélyeknek tart nyelvórákat. Megbízási szerződéssel vagy adószámos magánszemélyként tarthat-e nyelvórákat cégeknél úgy, hogy a katás egyéni vállalkozásában továbbra is magánszemélyeket oktatna?

Megválaszolta: Kovács-Kneitner Lea igazságügyi és nemzetközi adószakértő

Megválaszolva: 2024.07.14.

Kapcsoltság családtagok között

Adott egy kft. (KIVA alany), a tulajdonosok és ügyvezetők az apa és fia. A feleség (és anya) egyéni vállalkozó, és könyvelési szerződést kötne a kft.-vel. Fennáll a kapcsoltság?

Megválaszolta: Szabóné Schmuczer Edit könyvvizsgáló, adószakértő

Megválaszolva: 2024.07.02.

Kiva-tao áttérési különbözet

A kérdésben érintett cég 2022-ben és 2023-ban a Kiva szerinti adózott, most 2024. január 01-étől visszatér a Tao alá. A visszatéréskor fizetendő tao-alapot mivel lehet korrigálni?

Megválaszolta: Kovács-Kneitner Lea igazságügyi és nemzetközi adószakértő

Megválaszolva: 2024.06.14.

KIVA pénztárkezelés

A nyitó-záró pénztáregyenleg különbözete mikor adóköteles a KIVA adózás választás időpontjától vagy a tárgyévi nyitó időpontjától?

Megválaszolta: Kovács-Kneitner Lea igazságügyi és nemzetközi adószakértő

Megválaszolva: 2024.06.03.

Kivás háziorvos Kft.

Egyszemélyes háziorvosi Kft. választhatja-e a KIVA adózást, ha javarészt a NEAK-tól származik a bevétele? Be kell-e jelentenie a NEAK-hoz ezt az adózási módot? Kell módosítania a szerződését a NEAK-kal, ha a KIVA-t választja? Mik a lehetséges előnyök és hátrányok?

Megválaszolta: Leipán Tibor könyvelő, adószakértő

Megválaszolva: 2024.03.18.

Kivás átalakulás miatti áttérési kötelezettség tao-ra

2023-ban egy kivás kft.-be beolvadt egy szintén kivás bt., de az akkor hatályos szabályok szerint a jogutód kft. az átalakulás bejegyzésével elveszítette a kiva-alanyiságát és 24 hónapig nem is választhatja újra (emiatt áttért tao-ra). 2024-től ez a szabály változik: kiesik ugyan az átalakulással érintett jogutód a kivából, de az átalakulás napjára kérheti az ismételt kiva nyilvántartásba vételt, már mint új kiva-alany, vagyis nem szenved hátrányt egy napra sem. A 2023-ban átalakulással érintett – kivából kiesett – kft.-nek van-e lehetősége korábban – a 24 hónapot megelőzően – visszatérni a kiva alá? Van-e a mostani módosításnak átmeneti szabálya erre az esetre?

Megválaszolta: Sinka Júlia adószakértő

Megválaszolva: 2024.01.21.

Átalányadó után KATA

Jelenleg napi 8 órában dolgozó munkavállaló mellékállású átalányadózó is egyben. Munkaidejét jövőre napi 6 órára csökkentenék, így áttérne a kata-adózásra. Egyéni vállalkozói jogviszonyára tekintettel kaphat-e majd csedet és gyedet, ha a 365 nap jogosultsági feltétel megvan, de abból 183 napot átalányadózó, másik 183 napot katás volt?

Megválaszolta: dr. Radics Zsuzsanna jogász, társadalombiztosítási szakértő

Megválaszolva: 2023.12.14.

Kivás kültag ügyvezető díjazása

Egy kivás Bt. kültagja a társasági szerződés szerint ügyvezetői tevékenységet végez megbízási jogviszonyban, aláírási joga van, a díjazásának mértékét a tagok gyűlése állapítja meg. A kültag egy másik cégnél heti 40 órás munkaviszonyban áll, de jelenleg gyeden van. Hogyan adózzon helyesen? 

Megválaszolta: dr. Radics Zsuzsanna jogász, társadalombiztosítási szakértő

Megválaszolva: 2023.12.01.

Csed igényléséhez szükséges jogviszonyok

Egy munkavállaló katás egyéni vállalkozó volt 2019. szeptembertől egészen 2023. január 31-ig, innentől átalányadózó lett és szüneteltette a vállalkozását, ugyanis főállású munkaviszonya lett. 2023. augusztusában gyermeke született, beadta a csed igénylőt a munkaviszonyához kapcsolódóan. Mivel nincs meg a 365 napos biztosítotti viszonya, ezért elutasították a kérelmet. A felmerülő kérdéseket elemeztük. 

Megválaszolta: dr. Radics Zsuzsanna jogász, társadalombiztosítási szakértő

Megválaszolva: 2023.11.14.

Kiemelt tanácsadóink

Képzett tanácsadói csapatunk jól ismeri a jogszabályi környezetet, így a „kisvállalkozókra” vonatkozó speciális szabályokat is. Online felületünkön keresztül bármikor elküldheted nekik kérdéseidet, amelyre 5 munkanapon belül válaszolunk.